MSZA ŚWIĘTA I NABOŻEŃTWO DO ŚW.RITY

Serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli św. Rity na Mszę Świętą i nabożeństwo do świętej w dniu jej wspomnienia 22 maja.

  • 18:00 Msza św. z poświeceniem róż. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie rodziców dzieci komunijnych aby przynieść róże.
  • Po Mszy św. nabożeństwo i oddanie czci relikwiom św. Rity. 

Dlaczego róże związane są ze św. Ritą?

Ostatnie cztery lata życia były dla Rity czasem bardzo trudnym – ze względu na chorobę nie mogła wstawać z łóżka i była całkowicie zdana na pomoc współsióstr. W styczniu 1457 r., na pięć miesięcy przed jej śmiercią, doszło do niezwykłego zdarzenia. 

Chorą Ritę odwiedziła dawna sąsiadka z Roccaporeny – Rita podzieliła się z nią pragnieniem zobaczenia żywej róży i skosztowania owocu figi. Kobieta nie potraktowała jej słów poważnie, ponieważ… była zima! Po kilku dniach, gdy przechadzała się obok ogrodu ujrzała rozkwitający kwiat róży. Przyniosła ją Ricie razem z dwoma owocami fig, które również znalazła w jej rodzinnym ogrodzie.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już kolejnego dnia po jej śmierci miały się dziać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych

To właśnie na pamiątkę „cudu róży” do dziś 22 maja każdego roku poświęca się tzw. Róże św. Rity. Kwiaty te mają być znakiem duchowej bliskości świętej patronki od spraw trudnych. Pozostawia się je dla siebie lub przekazuje osobom doświadczających życiowych przeciwności. Przybywający przywożą ze sobą jedną różę więcej, żeby pozostawić ją św. Ricie jako wyraz wdzięczności.